Sulmi terrorist në aeroportin saudit vritet një person dhe plagosen 21 te tjerë

Sulmi terrorist në aeroportin saudit vritet një person dhe plagosen 21 te tjerë

08:31, 24/06/2019

Një sulm rebel në Jemen në një aeroport civil në Arabinë Saudite jugore vrau një shtetas sirian dhe plagosi 21 civilë të tjerë të dielën, tha një koalicion i udhëhequr nga Rijad, në një përshkallëzim të ri, shkruan AFP.

Sulmi mbi aeroportin Abha, që koalicioni tha se la një dalje në McDonalds në vendin e mbushur me xhami të shkatërruar dhe dëmtuar 18 automjete, vjen mes tensioneve rajonale spirale me Iranin.

Shkallëzimi i sulmeve nga rebelët Huthi të lidhur me Iranin në qytetet Saudite kërcënon një marrëveshje të vështirë të fituar nga armëpushimi i sponsorizuar nga OKB për qytetin port Hodeida të Detit të Kuq, kanali kryesor i ndihmës humanitare i Jemenit, i shkatërruar nga lufta.

"Një sulm terrorist nga ana e milicisë Huthi të mbështetur nga Irani në aeroportin Abha ... vrau një banor sirian dhe plagosi 21 civilë", tha koalicioni në një deklaratë të kryer nga agjencia zyrtare e shtypit saudite.

Të plagosurit - nga Arabia Saudite, Egjipti, India dhe Bangladeshi.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco