LIVE/ Mbyllet zgjedhjet në Stamboll, kandidati i opozitës nis festën

LIVE/ Mbyllet zgjedhjet në Stamboll, kandidati i opozitës nis festën

21:56, 23/06/2019

Kandidati i opozitës, Partisë Aleanca e Kombit (CHP) Ekrem Imamoglu, është fitues i zgjedhjeve lokale, përballë kandidatit të Aleancës Kombëtare (AK) të Erdiganit Binali Y?ld?r?m.

Me gjithsej 99.37 për qind të votave të numëruara, ?mamo?lu fitoi 54,03 për qind të votave, ndërsa Binali Y?ld?r?m i Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim (AK Parti) mori 45,09 për qind

?mamo?lu mori 777.581 vota më shumë se rivali i tij, gjegjësisht ai fitoi gati 4,7 milionë vota, kurse Y?ld?r?m rreth katër milionë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco