Sulme masive me thika në Londër, shënohet viktima e 3 në 24 orë

Sulme masive me thika në Londër, shënohet viktima e 3 në 24 orë

10:15, 16/06/2019

Një tjetër vrasje brutale ka ndodhur në Londër brenda 24 orëve.

Kjo ndodhi pasi 2 adoleshentë që u vranë brenda 12 minutash në sulmet me armë dhe thikë në pjesë të ndryshme të kryeqytetit të premten. Masakra filloi kur dy adoleshentë u sulmuan të premten pasdite.

Incidenti i parë ndodhi në Tooting, në jugperëndim të Londrës, kur Cheyon Evans, 18 vjeç, u godit me thikë në Aboyne Estate.

E dyta ndodhi më pak se 15 minuta më vonë, Plumstead, në juglindje të Londrës, vetëm 12 milje larg.

Tre burra gjithashtu janë therur në një sulm të veçantë jashtë një stacioni të metrosë në orët e para të mëngjesit të së shtunës.

Pastaj, të shtunën pasdite, një burrë në të 30-at e tij u qëllua me thikë në Kullën Hamlets, në Lindjen e Londrës.

Në vitin 2018 kishte 132 vrasje në qytet.

Dëshmitari David i tha The Sun Online se ai kishte dalë për të marrë një letër dhe u kthye dhjetë minuta më vonë për të parë helikopterin e policisë.

Detektivët po kërkojnë ende të dyshuarit pas sulmit. Gjashtë të rinj - të moshës midis 16 dhe 19 vjeç - janë arrestuar me dyshim për vrasje.

Në një tjetër sulm po të shtunën pasdite, një burrë rreth të 40-ave të tij u therr në Edmonton. Ai po lufton për jetën e tij në spital.

Kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan tha se ndihet "i sëmurë" pas vdekjes së dy djemve adoleshentë./SYRI.NET/

Image

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco