Pas ditës së protestës kundër  projektligjit të ekstradimit, në Hong Kong vjen qetësia

Pas ditës së protestës kundër projektligjit të ekstradimit, në Hong Kong vjen qetësia

11:24, 13/06/2019

Autoritetet e Hong Kongut kanë mbyllur zyrat qeveritare në rrethin financiar të qytetit për pjesën tjetër, pas një dite të dhunës mbi një projekt-ligj të ekstradimit që do të lejonte njerëzit të dërgoheshin në Kinë kontinent për gjykim, shkruan AFP.

Policia gjuajti me plumba të gomës, gaz lotsjellës, në një seri sulmesh të mërkurën për të pastruar demonstruesit nga legjislativi i qytetit. Ishte një nga dhuna më e keqe në Hong Kong që kur Britania e dorëzoi atë në sundimin kinez në vitin 1997.

Autoriteti spitalor i Hong Kongut tha se 72 persona u shtruan në spital deri në orën 10:00. të mërkurën.

Projektligji për ekstradimin, i cili do të mbulojë banorët e Hong Kongut dhe shtetasit e huaj dhe kinezë që jetojnë ose udhëtojnë nëpër qytet, ka shkaktuar shqetësime se mund të kërcënojë sundimin e ligjit që mbështet sfidën financiare ndërkombëtare të Hong Kongut.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco