22 milionë euro kokainë në Britani, 17 vetë të burgosur me 117 vite

22 milionë euro kokainë në Britani, 17 vetë të burgosur me 117 vite

08:10, 12/06/2019

Shtatëmbëdhjetë anëtarë të një bande janë burgosur për 117 vjet pasi policia ka bërë sulmin më të madh ndaj një grupi kokaine në Britani.

Pamjet e helikopterit tregojnë momentin kur  Jamie Simpson, 31 vjeç, u arrestua në autostradë pranë Knutsford, Cheshire, pasi automjetet policore rrethuan Ford Transitin e tij.

Zyrtarët gjetën 186 kg kokainë të pastër të lartë me vlerë rreth 22 milionë euro, të fshehura nën dysheme të furgonit, si edhe në ulësen e pasagjerëve dhe e vendosur brenda kutive, shkruan sot Daily Mail. 

Bastisja ishte pjesë e një hetimi të fshehtë të policisë e quajtur Operacioni Luftanija në grupet e krimit të organizuar në Warrington, të udhëhequr nga Simpson dhe Jamie Oldroyd.

Policia e Cheshire tha se 'stilet e gangsterëve' të udhëhequr nga dy kryetarët dhe anëtarët e bandës çuan në arrestimet e tyre dhe sekuestrimin e pasurive të tyre.

Detektivët thanë se banda udhëhoqi jetën e 'me para të gatshme’ dhe drejtonte makina me fuqi të lartë. Oldroyd ngiste 17 makina të ndryshme në vetëm 14 muaj të vëzhgimit të tij.

Në videon e filmuar në një telefon treguan Oldroyd dhe një tjetër anëtar të bandës duke llogaritur rreth 170,000 euro në para në një tavolinë kafeje.

Simpson u burgos për 11 vjet e gjashtë muaj për furnizm me kokainë në muajin prill, por dënimi i tij mund të raportohet vetëm tani sepse gjyqi tjetër nuk do të vazhdojë.

Policia e Cheshire tha se Simpson dhe bashkëpunëtorët e tij, Andrew Daniels, 41, Clare Smith, 36 dhe Dean Brettle, 37 vjeç, kishin udhëtuar në Kent dhe kishin marrë ngarkesën nga Rochester Pier, ku besohet se kanë ardhur nga Evropa./F.H/SYRI.NET

ImageJamie Simpson

ImageJamie Oldroyd 

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco