Deti bëhet i kuq nga vrasja e balenave

Deti bëhet i kuq nga vrasja e balenave

08:30, 06/06/2019

Në Ishujt Faroe të Danimarkës, tradita shekullore e kasapëve të balenave u mbajt javën e kaluar, me ç'rast uji i Torshavn Bay u kthye në një det të kuq prej gjaku.

130-150 balena dhe 10-20 delfinë të bardhë u vranë brutalisht në gjuetinë vjetore.

Masakra verore e gjitarëve të detit është pjesë e një tradite të vjetër e quajtur Grindadrap, nga bashkësia lokale daneze.

Rreth 800 balena vriten çdo vit nga populli i ishujve Faroe për të kënaqur dietën historike natyrore të banorëve vendas, të cilët mbijetojnëme mishin dhe plaçkitjen e gjitarëve të detit. Secila balenë siguron disa qindra kile mish për vendasit. 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco