Përleshje e përgjakshme, 29 të vdekur në një burg në Venezuelë

Përleshje e përgjakshme, 29 të vdekur në një burg në Venezuelë

16:17, 25/05/2019

Autoritetet në Venezuelë raportuan se së paku 29 persona kanë ndërruar, pas një sherri masiv të të burgosurve në një stacion policor.  Oscar Valero, shefi i sigurimit publik për shtetin Portuguesa, tha se të paktën 19 oficerë policie u plagosën.

Ai tha se dhuna shpërtheu kur forcat speciale të policisë (FAES) u përpoqën të ndalonin një shpërthim “masiv”. Burgu, në Acarigua, është projektuar për të mbajtur 250 vetë, por aktualisht ka rreth 540, thanë grupet e të drejtave të njeriut, raporton BBC.

Valero u tha gazetarëve se oficerët e policisë ishin përballur me “një breshër zjarri” dhe se të burgosurit shpërthyen granata në incidentin e së premtes. Dyshohet se shkak për përleshjen ka qenë fakti se në burg kanë shkuar vizitorë e ata ishin marrë peng nga të burgosurit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco