Takimi Puti-Trump mund të mbaget muajin e ardhshëm

Takimi Puti-Trump mund të mbaget muajin e ardhshëm

03:01, 16/05/2019

Presidenti rus, Vladimir Putin ka thënë se ai mund të takohet me presidentin amerikan, Donald Trump në margjina të samitit të 20 vendeve më të industrializuara (G20), muajin e ardhshëm në Japoni. Trump ka thënë më 14 maj se ai ka planifikuar të takohet me Putinin në atë samit.

Duke folur nĂ« njĂ« konferencĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t mĂ« 15 maj nĂ« Soçi, bashkĂ« me presidentin e AustrisĂ«, Alexander Van der Bellen, Putin ka thĂ«nĂ« se Rusia Ă«shtĂ« plotĂ«sisht e gatshme pĂ«r tĂ« normalizuar marrĂ«dhĂ«niet me Uashingtonin nĂ« momentin qĂ« kushtet nĂ« politikĂ«n e brendshme tĂ« Shteteve tĂ« Bashkuara lejojnĂ« njĂ« gjĂ« tĂ« tillĂ«. “Ne jemi tĂ« hapur pĂ«r tĂ« pĂ«rmirĂ«suar marrĂ«dhĂ«niet mirĂ«po nuk ka tĂ« bĂ«jĂ« me ne, ka tĂ« bĂ«jĂ« me bashkĂ«punĂ«torĂ«t amerikanĂ«â€.

 “Sapo ata tĂ« jenĂ« gati pĂ«r kĂ«tĂ«, dhe sapo tĂ« ndryshojĂ« situata e tyre e brendshme politike, ne jemi tĂ« gatshĂ«m”, ka thĂ«nĂ« Putin. “Shpresoj qĂ« kĂ«to kushte do tĂ« krijohen gradualisht nĂ« mes tĂ« MoskĂ«s dhe Uashingtonit, sidomos pasi raporti i kĂ«shilltarit special, Robert Mueller ka konfirmuar se nuk ka pasur bashkĂ«punim dhe Rusia nuk ka ndĂ«rhyrĂ« kurrĂ« nĂ« zgjedhjet amerikane”.

NjĂ« ditĂ« mĂ« parĂ« Putin i ka thĂ«nĂ« Sekretarit amerikan tĂ« Shtetit, Mike Pompeo se ai shpreson tĂ« “rikthejĂ«â€ lidhjet mes MoskĂ«s dhe Uashingtonit dhe beson se Trump dĂ«shiron tĂ« njĂ«jtĂ«n gjĂ«. NdihmĂ«si i Kremlinit, Yury Ushakov, ka thĂ«nĂ« mĂ« vonĂ« se Putini do tĂ« ishte i hapur pĂ«r njĂ« takim tĂ« ri me Putinin nĂ«se do tĂ« bĂ«hej ndonjĂ« propozim zyrtar, mirĂ«po Moska ende nuk ka pranuar njĂ« ftesĂ« tĂ« tillĂ«.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco