FOTO/ Pas tërmetit 7.7 ballë, ky vend kërcënohet nga cunami

FOTO/ Pas tërmetit 7.7 ballë, ky vend kërcënohet nga cunami

06:52, 15/05/2019

Guineja e Re po jetojn orës e saj më të këqija. Një termet me magnitutë 7.7 ballë të shkallës rihter goditi Guinenë.

Por si të mos mungojë kjo, tani Guinesë së po i kanoset një tjetër rrezik.  Meterorologët kanë dhënë alarmin se një cunami mund ta godasë nga momenti në moment.

Valët gjigande të detit thuhet se do prekin ishujt e Solomonit dhe Papua Guinenë e Re.

“Valë të rrezikshme të cunamit janë të mundshme”, njoftoi Qendra Paralajmëruese e Cunamive të Paqësorit pas tërmetit që goditi rajonin me thellësi prej 127  kilometrash në brendësi të vendit.

Tërmeti goditi vendin mbrëmë rreth orës 11 të natës dhe goditjet ishin aq të forta sa u ndjenë edhe në Australi.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco