E rëndë! Gjendet 35 kufoma në 3 varre sekrete

E rëndë! Gjendet 35 kufoma në 3 varre sekrete

05:15, 12/05/2019

Meksika është shokuar nga gjetja e tre varreve masive të cilat ishin sekrete.

Brenda varreve u gjetën 35 kufoma. Zbulimi u bë në shtetin meksikan të Jaliscos, një nga më të goditurit nga bandat e dhunshme të krimit të organizuar, njoftuan të shtunën autoritetet.

Shumica e trupave u varrosën në një fermë në komunën e Sappanit.

Atje "gjetëm 27 kufoma njerëzish të cilat nuk janë identifikuar ende" tha prokurori në një konferencë për shtyp.

Megjithatë, ky numër mund të rritet pasi kërkimet vazhdojnë. "Ne kemi gërmuar më shumë se tre metra thellë me makineri," tha prokurori.

Në Guadalajara, kryeqyteti i shtetit dhe qyteti i dytë më i madh në vend, kafkat e shtatë personave dhe mbetjeve të tjera njerëzore u gjetën në oborrin e një shtëpie ku më 3 maj u torturuan nëntë njerëz.

Një tjetër trup u gjet i varrosur në oborrin e katit të parë në komunën e Tallahoumit.

Mbi 40,000 njerëz mungojnë sot në Meksikë, një vend i skanuar nga vala e dhunës që lidhet me kartelet e drogës.

Dhuna u përshkallëzua kur presidenti i atëhershëm Felipe Calderon shpalli të ashtuquajturën "luftë kundër drogës" në vitin 2006, duke aktivizuar forcat e armatosura për të luftuar kartelet.

Që atëherë, rreth 250,000 njerëz janë vrarë në Meksikë, sipas statistikave zyrtare, por nuk përcaktojnë se sa prej tyre ishin viktima të konfliktit midis bandave të drogës.

Shumë prej të afërmve të viktimave janë në kërkim të tyre, shpesh të pajisur me shatë dhe lopata, ndonjëherë të shoqëruar nga autoritetet.

Një studim i kohëve të fundit, i bërë nga një grup prej shtatë gazetarësh amerikanë dhe meksikanë, regjistroi identifikimin e 2.000 varreve sekrete midis 2006 dhe 2016.

Sipas qeverisë meksikane, më shumë se 1.100 varre të fshehta janë gjetur në të gjithë vendin dhe rreth 26.000 njerëz janë të paidentifikuar në morgje.

Një tjetër vend me varre të fshehta masive, që besohet të ketë me dhjetëra kufoma, u identifikua në prill nga autoritetet në shtetin Veracruz (lindje).

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco