FOTO/  Kapsula SpaceX pëson anomali gjatë testimit në Florida

FOTO/ Kapsula SpaceX pëson anomali gjatë testimit në Florida

12:40, 21/04/2019

SpaceX ka konfirmuar se Kapsula e tij e Creë Dragon pësoi një "anomali" gjatë testeve motorike rutinë në Florida.

Një zëdhënës i Forcave Ajrore të SHBA-së i tha shtypit lokal se incidenti, në stacionin ajror të Cape Canaveral, nuk rezultoi i dëmshëm dhe askush nuk ishte plagosur.

Një Dragon Creë Pilot me sukses fluturoi për herë të parë muajin e kaluar.

Megjithatë, ky incident i fundit mund të vonojë planet për të nisur një mision të drejtuar në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës më vonë këtë vit.

Jo që nga fundi i programit të Shuttle Space gjatë vitit 2011, SHBA ka qenë në gjendje të dërgojë astronautët e vet në orbitë.

Imazhet e tymit që vijnë nga kapsula e hapësirës kanë qarkulluar në mediat sociale.© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco