4 gjërat kryesore që pritet të ndodhin këtë javë

4 gjërat kryesore që pritet të ndodhin këtë javë

07:37, 15/04/2019

Kjo javë pritet të ketë disa aktivitete të cilat kanë tërhequr vëmendje nga e gjithë bota. BBC ka listuar 4 gjërat kryesore që pritet të ndodhin këtë javë.

1)-Çmimi Pulitzer

Sot do ndahet çmimi Pulitzer në gazetari,  fiksion dhe muzikë për vitin 2019.

2)-Program urgjent klimaterik

Këtë të martë do publikohet masivisht një dokumentar për ndryshimet e mëqdha klimaterike dhe pasojat negative që po sjellin këto ndryshime. Kjo ka bërë që të mbahen edhe shumë konventa dhe mbledhje mes fuqive të mëdha për të marrë vendime për përmirësimin e situatës. Gjendja klimaterike raportohet emergjende dhe e rëndë.

3)-Zgjedhjet në Indonezi

Të mërkurën do mbahen zgjedhjet e përfgjithshme në Indonezi. Do zgjidhet se kush do udhëheqë deri në vitin 2024 në vendin me popullsinë myslimane më të madhe në botë. Janë të rregjisruar rreth 192 milion votues. Procesi i votimit do zgjasë 6 orë.

4)-Fundjava e Pashkëve

Më shumë se 2.2 bilion të krishtëerë do festojë pashkët këtë fundjavë. Festa nis meceremonitë e të premtes së mirë që shënon kryqëzimin e Krishtit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco