Soros bëhet gati për zgjedhjet evropiane, ja shuma që i dhuron partisë italiane

Soros bëhet gati për zgjedhjet evropiane, ja shuma që i dhuron partisë italiane

22:03, 24/03/2019

“26 Maj shkruaj historinë, bëj Europën”. K është sllogani i zgjedhur nga partia e Emma Bonino për zgjedhjet e Parlamentit Europian. Kjo gjë duket se i ka pëlqyer manjatit hungarezo-amerikan George Soros dhe bashkëshortes së tij Tamiko Bolton, të cilët menjëherë i kanë dhuruar 200 mijë euro +Europam, shkruan Wall Street Italia.

Një shumë parash që mund të jenë të vlefshme për fushatën e ardhshme.

Financimi i konsiderueshëm, i paguar me dy operacione në datat  22 dhe 30 janar 2019, u publikua nga partia e Boninos pas hyrjes në fuqi të Ligjit të Tregut Brushless (l 9 janar 2019, nr 3).

Që prej 31 janarit të këtij viti partitë janë të detyruara të publikojnë identitetin e financuesve, kontributi i të cilëve tejkalon 500 eurot. Të gjitha në dritën e ditës, pra, nuk ka sekret dhe asgjë për të kundërshtuar.

Nga ana tjetër, kushdo mund të vendosë të mbështesë ata që duan, madje edhe ekonomikisht. Duke parë atëherë se ligji ndalon pagesat individuale më të mëdha se 100 mijë euro, Soros dhe gruaja e tij e kanë parë të arsyeshme për ta bërë një. Pra, ata janë financuesit kryesorë, ose më mirë të vetmit që kanë arritur shifra të tilla.

Një histori e gjatë dashurie

Nuk është hera e parë që mësohet për kontributet e manjatit majtist në partinë e Boninos. Duhet gjithashtu të theksohet se kontributet e përgjithshme të marra vitin e kaluar nga +Europa janë 751,164 euro, pra Soros ka kontribuar me 26.6% të arkës së përgjithshme të partisë.

Natyrisht, kjo nuk është asgjë krahasuar me miliona euro të dhuruara në raste të tjera nga spiunuesi i mirënjohur, i cili për shembull për fushatën zgjedhore të Hillary Clinton në 2016 pagoi 9.5 milionë dollar, por që nuk vlejtën pasi Donald Trump fitoi.

Fakti është se historia e gjatë e dashurisë mes Xhorxh dhe Emma duket se nuk ka mbaruar ende.

Më herët, po Bonino, e intervistuar nga Luca Telese dhe David Parenzo në “In Onda”, në korrik 2017, mori guximin të lavdëronte Sorosin, duke pranuar se merrte fonde që prej themelimit të partisë. /Syri.net

Image

  

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco