Dy Timoshenko në garë për president të Ukrainës, votuesit duhet t'i hapin sytë mirë

Dy Timoshenko në garë për president të Ukrainës, votuesit duhet t'i hapin sytë mirë

12:07, 22/03/2019

Ukrainasit që do të hedhin votën në zgjedhjet presidenciale që mbahen këtë muaj do të duhet t’i hapin sytë mirë: janë dy kandidatë me të njejtin emër dhe iniciale, Y. V. Tymoshenko, që do të jenë pranë njeri tjetrit në fletën e votimit.

Një është Julia Tomoshenko, një ish-kryeministre dhe një nga kryesueset.

Tjetri është Juri Timoshenko, një ligjvënës i panjohur, që këmbëngul se është ai kandidati i vërtetë dhe se ajo është falso, teknike, e dërguar për të prishur shanset e tij për fitore.

Nga ana tjetër, Julia Timoshenko ka akuzuar rivalin e saj, presidentin në detyrë Petro Poroshenko, se e ka futur qëllimisht adashin e saj për t’i vjedhur votat.

Nga 39 emra në fletën e votimit, tre kryesojnë: Julia Timoshenko, Poroshenko dhe Volodimir Zelenski, një aktor komik që luan një president fiktiv në një seri televizive popullore.

Pas 31 marsit, raundi i dytë mbahet më 21 prill.

Emrat e kandidatëve shkruhen plotësisht në fletën e votimit, por nuk ka simbole partie apo fotografi që të ndihmojnë votuesit të dallojnë Julian dhe Juri./SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco