Konflikti 8 vjeçar në Siri, numri i të vdekurve arrin në 370 mijë persona

Konflikti 8 vjeçar në Siri, numri i të vdekurve arrin në 370 mijë persona

11:46, 15/03/2019

Tetë vjet lufte në Siri kanë lënë më shumë se 370,000 njerëz të vdekur, duke përfshirë 112,000 civilë, tha një vëzhgues të premten, shkruan AFP/ Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut, i cili ka një rrjet burimesh anembanë vendit, tha se më shumë se 21,000 fëmijë dhe 13,000 gra ishin në mesin e të vdekurve.

Konflikti u ndez pas protestave të pashembullta anti-qeveritare në qytetin jugor të Daraas më 15 mars 2011.

Demonstratat u përhapën në të gjithë Sirinë dhe u shtypën brutalisht nga regjimi, duke shkaktuar një konflikt të armatosur shumë-ballor që ka tërhequr në fuqitë e huaja dhe grupet militante.

Numri i viktimave të fundit të Observatorit me bazë në Britaninë e Madhe mbi konfliktin sirian, lëshuar në shtator, qëndronte në më shumë se 360,000 të vdekur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment