VIDEO/ Vrau të paktën 49 persona, ja momenti i arrestimit të sulmuesit në xhaminë në Zelandën e Re

VIDEO/ Vrau të paktën 49 persona, ja momenti i arrestimit të sulmuesit në xhaminë në Zelandën e Re

10:49, 15/03/2019

Të paktën 49 persona u vranë dhe 48 të tjerë u plagosën nga sulmi terrorist që ndodhi në dy xhami në Zelandën e Re.

Brenton Tarrant, raportohet të jetë i dyshuari i këtij akti terrorist, i cili filmoi tërë ngjarjen.

Ai ka filmuar vetën duke shtënë me armë mbi myslimanët të cilët po falnin namazin e së premtes.

Image

Ai u  arrestua nga Policia, ndërsa ka njoftuar se deri më tani ka arrestuar katër persona, tre meshkuj dhe një femër, derisa dyshon se ka ende të përfshirë që janë të lirë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco