'Jelekët e verdhë' përleshen me policinë në protestën e radhës

'Jelekët e verdhë' përleshen me policinë në protestën e radhës

16:42, 24/02/2019

Protesta në Francë vazhduan edhe këtë fundjavë nga ana e jelekët e verdhë. Protesta shkaktoi përplasje mes qytetarëve dhe policisë.

Rreth 44 persona u arrestuan nga kjo protestë e cila hyri në javën e saj të 15.Në mbarë vendin në rrugë dolën 46.600 protestues.

Protestat e para u mbajtën më 17 nëntor 2018, ku arsyeja ishte paralajmërimi i rritjes së çmimit të karburantit. Megjithatë, protestat u shndërruan në pakënaqësi të përgjithshme me politikat e presidentit francez, Emmanuel Macron.

Ashtu si javët e kaluara, protestuesit u mblodhën në Champs-Elysees të Parisit duke marshuar drejt Sheshit Trocadero pranë kullës Eiffel. Gurëve dhe shisheve të protestuesve policia iu kundërpërgjigj me gaz lotsjellës.

Në Clermont-Ferrand të Francës u mboldhën 2.500 qytatarë, ku pati dhe përleshje me policinë ndërsa në Rennes u lënduan 6 policë. Në protestat të cilat po mbahen që nga 17 nëntori i vitit 2018, jetën e kanë humbur 11 persona dhe 8.400 të tjerë janë plagosur. Dënime me burg u caktuan ndaj 1.796 personave.

Gjatë protestave pati edhe trazira gjatë të cilave demonstruesit shkatërronin objekte, plaçkisnin dyqane, digjnin makina dhe kontejnerët e mbeturinave ndërsa policia u detyrua shpesh të përdorte forcën.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco