Studimi/ 40% e kafshëve rrezikojnë zhdukjen nga ndryshimet e klimës

Studimi/ 40% e kafshëve rrezikojnë zhdukjen nga ndryshimet e klimës

19:13, 11/02/2019

Një rishikim shkencor i numrit të insekteve raporton që 40% e specieve po pakësohen me ritme dramatike në mbarë botën.

Studimi thotë se bletët, milingonat dhe brumbujt po zhduken tetë herë më shpejt se gjitarët, zogjtë ose zvarranikët.

Por studiuesit thonë se disa lloje, të tilla si mizat dhe buburrecat, ka gjasa të zhduken brenda pak viteve.

Rënia e përgjithshme e insekteve po shkaktohet nga bujqësia intensive, pesticidet dhe ndryshimet klimatike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco