Zia e bukës pushton Jemenin, uria rrezikon jetën e 3.7 milion njerëzve

Zia e bukës pushton Jemenin, uria rrezikon jetën e 3.7 milion njerëzve

18:18, 11/02/2019

OKB u bën thirrje palëve ndërluftuese në Jemen që ti japin mundësi qasjeje në një dyqan të madh gruri që nevojitet mjaft në një vend i cili është në prag të urisë.

Punëtorët e ndihmës nuk kanë arritur të arrijnë në Mills të Detit të Kuq, në vijën e frontit në portin e Hudejdes, për pesë muaj.

Dyqani mban grurë të mjaftueshme për të ushqyer 3.7 milion njerëz për një muaj, por OKB thotë se tani është në rrezik të klabet dhe nuk kanë mundësi të futen nga lufta.

Qeveria e Jemenit dhe lëvizja rebele Houthi ranë dakord për një armëpushim rreth Hudejdes në dhjetor.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco