Investim 150 milionë dollarë, Kina rrit censurimin në internet

Investim 150 milionë dollarë, Kina rrit censurimin në internet

17:04, 11/02/2019

Një investim i raportuar për faqen e lajmeve nga gjiganti i teknologjisë kineze Tencent Reddit ka ndezur një reagim të komunitetit popullor mbi frikën e censurës.

Raportet e javës së kaluar thanë se Tencent do të investonte 150 milionë dollarë në platformë.

Kina ka një regjim të rreptë të censurës në internet i njohur si "Muri i Madh" dhe Reddit është ndër vendet që bllokon.

Fondet e propozuara nxitën një valë kritikash mbi Reddit, të cilat shumë nga përdoruesit e saj e shohin si një bastion i fjalës së lirë.

Shumë nga komentet e cilëson këtë investim si cënim i fjalës së lirë.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco