Tajlandë, princesha skualifikohet si kandidate për kryeministre

Tajlandë, princesha skualifikohet si kandidate për kryeministre

11:16, 11/02/2019

Komisioni i zgjedhjejeve nĂ« TajlandĂ« skualifikoi tĂ« hĂ«nĂ«n, motrĂ«n e mbretit nga kandidimi pĂ«r kryeministre, duke i dhĂ«nĂ« fund njĂ« kandidature tĂ« bujshme jetĂ«shkurtĂ«r pas qendrimit tĂ« mbretit Maha Vajiralongkorn se mbretĂ«ria duhet tĂ« jetĂ« “mbi politikĂ«n”.

Komisioni i Zgjedhjeve lëshoi një listë zyrtare të kandidatëve pa emrin e princeshës Ubolratana Rajakanya Sirivadhana Barnavadi, 62 vjeçe, motrës së madhe të mbretit.

Lista e la jashtĂ« princeshĂ«n “sepse çdo anĂ«tar i familjes mbretĂ«rore Ă«shtĂ« brenda tĂ« njejtit rregull qĂ« kĂ«rkon qĂ« monarkia tĂ« jetĂ« mbi politikĂ«n dhe politikisht neutrale”, u tha nĂ« njĂ« deklaratĂ« pas takimit.

Princesha kishte pranuar të kandidonte në emër të partisë tajlandeze Raksa Chart, një lëvizje populiste e mbështetësve të ish-kryeministrit Thaksin Shinawatra/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco