FOTO/ Xhihadistët me familjet e tyre ia mbathin edhe nga fshati i fundit në Siri

FOTO/ Xhihadistët me familjet e tyre ia mbathin edhe nga fshati i fundit në Siri

12:23, 08/02/2019

Anëtarët e Shtetit Islamik dhe familjët e tyre kanë ikur edhe nga fshati i fundit i këtij grupi në Siri, ndërkohë që milicia e mbështetur nga amerikanët po avanconte drejt tyre.  

Burra. Gra dhe fëmijë, disa me plagë të rënda, kanë lënë edhe zonën e fundit që mbanin, atë që ushtria amerikane të martën tha se ishte 50 kilometra katrorë.

Ata kanë mbërritur në fshatin Baghuz për t’u dorëzuar tek Forcat Demokratike Siriano-Kurde të mbështetura nga SHBA.

Të mërkurën, Presidenti amerikan Donald Trump tha se territori i mbajtur nga ISIS në Siri dhe Irak mund të çlirohet 100% javën tjetër./SYRI.NET

Image

Vejushat dhe fëmijët e luftëtarëve të ISIS

ImageImage

Image

Disa kanë mbërritur në Baghuz me plagë të rënda.

ImageImage

 Forcat Demokratike Siriane kanë gjetur gjatë avancimit, dokumenta sesi administrohej ISIS. Psh. një burg.

Image

Image

Disa familje po kthehen aty ku gjenë vetëm shkatërrim.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco