Vdes në moshen 92 vjeçare kongresmeni më jetë gjatë në SHBA

Vdes në moshen 92 vjeçare kongresmeni më jetë gjatë në SHBA

09:10, 08/02/2019

John Dingell, kongresmeni më jetëgjatë në shërbim në historinë amerikane, ka vdekur në moshën 92 vjeçare.

“Ai ishte një luan i Kongresit të Shteteve të Bashkuara dhe një djalë i dashur, baba, burrë, gjysh dhe mik”, – tha zyra për shtyp e gruas së tij, Debbie Dingell.

Demokrati i Miçiganit ishte një forcë lëvizëse pas shumë ligjeve kyçe liberale, veçanërisht programet shëndetësore.

Ai u zgjodh për herë të parë në vitin 1955, duke shërbyer në Dhomën e Përfaqësuesve për 59 vitet e ardhshme. Ai u tërhoq në vitin 2015. Z. Dingell vdiq të enjten në shtëpinë e tij në Dearborn, Michigan.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco