'Janë vetëm 4 metër larg', misioni i shpëtimin të vogëlushit Julen arrin pikën kritike

'Janë vetëm 4 metër larg', misioni i shpëtimin të vogëlushit Julen arrin pikën kritike

12:33, 24/01/2019
Minatorët specialë tani janë duke u përgatitur për të lidhur boshtin me vendin ku mendohet të jetë bllokuar dyvjeçari.

Askush nuk priste që thirrja emergjente e të dielës, më 13 janar, të kthehej në një mision të tillë të komplikuar shpëtimi. Njëmbëdhjetë ditë kanë kaluar qëkur dy-vjeçari Julen Roselló ra në një gropë 110 metrash në Malaga, në Spanjën jugore.

Shpëtuesit vazhdojnë të punojnë pa pushim për të arritur te vogëlushi dhe në orët e para të ditës së sotme përfunduan punimet për të ngritur një tunel të thellë vertikal prej 60 metrash, paralel me pusetën ku Julen mendohet të jetë i bllokuar.

Një tjetër tub 12 metrash u shtua këtë mëngjes, përpara minatorëve të specializuar të Brigadës për shpëtimin e minierës Hunosa që janë poshtë tunelit, në një kapsulë metalike, gati për të filluar gërmimin me dorë të një galerie prej katër metrash për t'u lidhur me pusetën - konsideruar si pjesa më e rrezikshme e operacioni. Tuba shtesë janë lënë mbi tokë dhe është projektuar për të mbrojtur minatorët nga rrëshqitjet e tokës në zonën e punës.

Minatorët arritën në këtë mëngjes dhe tani janë duke u përgatitur për t'u ulur në dy grupe për të filluar gërmimin e galerisë, një detyrë që do të kryhet në ndërrime 40-60 minuta për të parandaluar lodhjen dhe që pritet të marrë rreth 24 orë orë, sipas Ángel García Vidal, inxhinier i cili mbikëqyr punën teknike.

Julen po luante në pronën rurale të një të afërmi në Totalán, në provincën e Malagës, kur ai me sa duket ra në një vrimë kërkimi të ujërave nëntokësore me diametër jo më të gjërë se 30 centimetra.

Gjendja e fëmijës ka shkaktuar një depërtim të mbështetjes si në nivel lokal ashtu edhe në atë kombëtar. Qindra njerëz janë në vend për të ndihmuar me operacionin e shpëtimit dhe shumë kompani kanë bërë vullnetarë pajisje të specializuara. Por ngërçi i terrenit dhe gjeologjia e zonës kanë ngadalësuar ndjeshëm misionin e shpëtimit.

 

 

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco