Venezuela në protesta kundër diktatorit socialist Maduro, qindra mijëra kërkojnë largimin

Venezuela në protesta kundër diktatorit socialist Maduro, qindra mijëra kërkojnë largimin

11:10, 24/01/2019

Qindra mijëra qytetarë venezuelianë kanë dalë në protesta në të gjithë vendin në përkrahje të liderit të opozitës Juan Guaido, i cili e shpalli veten President të Venezuelës. Guaido u njoh si kryetar i shtetit të Venezuelës nga Presidenti i SHBA Donald Trump, ndërsa Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro u përgjigj me ndërprerjen e marrëdhënieve diplomatike me SHBA, që është partneri më i madh tregtar i vendit të tij.

Socialisti Maduro, i cili dy javë më parë bëri betimin si president për një mandat të dytë 6-vjeçar, i dha 72 orë kohë personelit diplomatik amerikan të largohet nga vendi, por Trump u përgjigj se nuk e njeh këtë vendim, duke mos njohur Maduron si president. Ndërsa Maduro nuk ka shfaqur asnjë shenjë se mund të largohet nga posti, Presidenti i Asamblesë Kombëtare Juan Guaido bëri lëviejn e tij duke u deklaruar president para masave të demonstruesve anti-qeveritarë. Sipas tij, kjo ishte e vetmja rrugë për të shpëtuar Venezuelën nga diktatura. Jashtë kryeqytetit Karakas, shtatë demonstrues u vranë në protesta në qytete të ndryshme.

Trump premtoi të përdorë gjithë fuqinë ekonomike e diplomatike të SHBA për të kthyer demokracinë në Venezuela. "Populli i Venezuelës foli me guxim kundër Maduros e regjimit të tij dhe kërkoi liri e sundim të ligjit”, tha Trump në një deklaratë, ndërsa Senatori i Floridas Rick Scott bëri thirrje për futjen e Venezuelës në listën e vendeve terroriste. "Mos iu besoni gringove”, u përgjigj Maduro, duke përmendur një listë vendesh me puçe ushtarake të frymëzuara nga SHBA në dekadat e kaluar: Guatemala, Kili, Brazil. "Ata nuk njohin miq e besnikëri. Ata kanë vetëm interesa dhe ambicien për të marrë naftën, gazin dhe arin e Venezuelës”.

Presidenti i shpallur Guaido nxori edhe ai deklaratën e tij, duke iu bërë thirrje ambasadave perëndimore të injoronin urdhrat e Maduros e të mbanin diplomatët në vend. Ndërkaq protestuesit në gjithë vendin i kanë bërë thirrje Maduros të largohet nga pushteti, të cilin e mban që nga vdekja e diktatorit Hugo Chavez, statujës të të cilit në Karakas i vunë zjarrin.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco