Një disfatë poshtëruese e Brexit, por May nuk do të tundet nga posti

Një disfatë poshtëruese e Brexit, por May nuk do të tundet nga posti

12:47, 16/01/2019

Vetëm 24 orë pas humbjes historike parlamentare, kryeministrja britanike Theresa May përballet me një sfidë tjetër për kryeministrinë e saj: Një votë mosbesimi për qeverinë!
 
Kushdo që ka dyshuar në shkallën e kaosit në politikën britanike tani duhet ta marrë parasysh këtë:

Shumë deputetë që të mërkurën do të votojnë për të shpëtuar qeverinë e May janë deputetë të njëjtë që natën e së martës shkaktuan disfatën e marrëveshjes së saj të Brexit e cila shkaktoi votën e besimit në fjalë. Deputetët pro-brexit nuk e pëlqejnë marrëveshjen e kryeministrit për t'u tërhequr nga Bashkimi Evropian, por ata me të vërtetë e urrejnë mundësinë e një qeverie të majtë laburiste nën Jeremy Corbyn.

Nëse kryeministrja po kërkonte një ngushëllim pasi marrëveshja e saj u refuzua në Commons nga një mazhorancë dërrmuese 432 vota në 202, kjo është ajo që kërkonte.

Ajo ka të ngjarë të fitojë votën e besimit të futur nga Corbyn dhe të mbështetet nga partitë e tjera të opozitës.   Deputetët Konservator të Brexiteer dhe DUP, partia irlandeze e Veriut në të cilën mund të mbështetet për shumicën në Commons, kanë bërë të qartë se do të mbështesin qeverinë në votim séance e sotme. Por kjo nuk do të thotë se ata besojnë se ajo është personi i duhur për Brexit.

Përkundrazi, ata do të përfitojnë nga autoriteti i saj jashtëzakonisht i dobëta për të bërë fushatë për një Brexit më të vështirë - ose, siç shpresojnë disa deputetë konservatorë, një largim "pa marrëveshje". Po kështu, Tories, do te shtyje nje marreveshje me te bute Brexit - nje qe mund te fitoj mbeshtetjen e deputeteve te te gjitha partive.

Edhe pse Maji është i sigurt për të fituar votën e besimit, fakti është historik dhe jashtëzakonisht i dëmshëm për një kryeministër. Të martën në mbrëmje, ajo bëri të qartë se nuk do të dorëhiqej vullnetarisht, edhe pse kjo normalisht pritet pas një humbjeje të tillë.

Strategjia e saj, pasi fitoi votën e besimit siç pritet të mërkurën në mbrëmje, është kthimi në Commons të hënën e ardhshme me një plan alternativ Brexit që mund të testojë gjendjen e Parlamentit. Ajo ka thënë se nëse ajo fiton votën ajo do të dëgjojë shqetësimet e deputetëve të saj.

Problemi është se BE duhet të miratojë çdo ndryshim në marrëveshjen e tërheqjes, e cila u realizua gjatë dy viteve të negociatave të thella dhe përfundimisht goditi në nëntor. Nuk është diçka që mund të ndryshohet në më pak se një javë. Gjendja në Bruksel është po aq e palodhur sa është refuzimi i muajit maj për t'u ndalur.

Raportet nga Komisioni Europian ishin se krerët e BE do të rezistojnë ashpër ndaj rihapjes së marrëveshjes së tërheqjes për të lejuar ndryshimet dhe do të bllokojë çdo përpjekje për të vendosur një afat kohor, një kërkesë kyçe të Brexiteer, mbi kontestimin e Irlandës së Veriut - politikat e sigurimit që shmangin një vështirësi kufirit në Irlandë. Aleatët e majit besojnë gjithashtu se marrëveshja e tërheqjes nuk mund të rinegociohet me BE.

Donald Tusk, kryetari i Këshillit Europian, potencoi me forcë se opsioni më i mirë tani do të ishte që Britania të qëndronte në BE: "Nëse një marrëveshje është e pamundur dhe askush nuk dëshiron marrëveshje, atëherë kush do më në fund kanë guximin të thonë se cili është zgjidhja e vetme pozitive? "

Shumë deputetë dhe votues britanikë besojnë se zgjidhja me të vërtetë qëndron në BE, ose të paktën te mbajnë një referendum të dytë për të shpëtuar vendin, siç e shohin, nga një Brexit i keq. Kjo është gjithashtu pikëpamja e Partisë Kombëtare Skoceze, e cila drejton Skocinë dhe partitë më të vogla të opozitës. Politika Zyrtare e Punës është të nxisë së pari një zgjedhje të re të përgjithshme, përpara se të thirret për një referendum të dytë, por deri në 100 deputetët e saj njoftohet se planifikojnë të thirren të mërkurën për një referendum të dytë.

SNP po kërkon një zgjatje të nenit 50, proces i cili përcakton orarin për largimin nga BE më 29 mars, për të lejuar më shumë kohë për negociata. Ndonëse politika zyrtare e SNP-së favorizon një referendum tjetër, vonimi i datës së nisjes rrit shanset për asnjë Brexit fare.

Përgatiti: SYRI.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco