Tragjedi në rrugë, gjashtë të rinj humbasin jetën në Suedi në një aksident

Tragjedi në rrugë, gjashtë të rinj humbasin jetën në Suedi në një aksident

15:24, 13/01/2019

Një përplasje frontale në mes të një minibusi dhe një kamioni shakatoi vdekjen e gjashte zvicerane të moshës 20 deri në 30 vjeç këtë të dielën në mëngjes, njfton agjencia e lajmeve “Presheva Jonë” nga Zvicra  duke ju referuar burimeve te Ministrise se jshtme zvcerane ne Bernë

Një minibus që mbante shtatë Zvicreranë u përplas me një kamion në Suedi veriore të shtunën në mbrëmje, sipas Aftonbladet. Gjashtë prej tyre vdiqën dhe një tjetër u transferua në spital.

Aksidenti ndodhi pak para orës 2 në një rrugë në juglindje të Kiruna, një qytet në veri të Rrethit Arktik. Shoferi i kamionit është në shok, tha punëdhënësi i tij, një kompani minerare.

Skena e tragjedisë është një “kurbë e vërtetë e vdekjes”, thanë banorët vendas në Aftonbladet. Sipas tyre, aksidente të tjera ndodhën në të njëjtin vend disa orë më parë. Departamenti Federal i Punëve të Jashtme konfirmon aksidentin dhe bilancin. Sipas zëdhënësit të departamentit Noémie Charton, “Ignazio Cassis është njoftuar dhe shpreh nushllimet e tij më të thella për të afërmit e viktimave dhe të plagosurit në emër të Këshillit Federal”.

“Familjet po paralajmërohen, por identifikimi formal i viktimave është ende në vazhdim”, tha zëdhënësja e policisë Maria Jakobsson. Dëgjimi i shoferit të peshës së rëndë dhe Zvicrës së mbijetuar duhet të lejojë të dinte më shumë rreth rrethanave të tragjedisë, por kushtet e trafikut në kohën e aksidentit ishin të vështira. “Rruga ishte e akullt, ishte e errët dhe një erë e stuhishme shpërtheu”, tha oficeri i shtypit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco