Lirohet kritikja e qeverisë, njihuni me vendimin e gjykatës

Lirohet kritikja e qeverisë, njihuni me vendimin e gjykatës

03:52, 07/12/2018

Një gjykatë ruandeze në kryeqytetin Kigali, ka liruar kritiken e qeverisë Diane Rwigara dhe nënën e saj të ndaj akuzave për nxitje të kryengritjes dhe falsifikimit.

Znj. Rwigara u burgos për më shumë se një vit, pasi u ndalua nga kandidimi në zgjedhjet presidenciale kundër Paul Kagame, që ishte në detyrë.

Kryetarja e opozitës 37-vjeçare rrezikonte 22 vjet burg për akuzat që ajo tha se ishin të motivuara politikisht.

Një panel prej tre gjyqtarësh tha për një dhomë të mbushur plot me njerëz se të gjitha akuzat ishin "të pabaza".

Amnesty International përshëndeti rezultatin, por tha se nëna dhe vajza "nuk duhet të kenë pasur kurrë akuza për shprehjen e pikëpamjeve të tyre".

 

ImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment