Volkswagen me defekt, do rregullojë 75.000 makina

Volkswagen me defekt, do rregullojë 75.000 makina

06:52, 24/11/2018

Volkswagen u bën thirrje rreth 75,000 vetave me makina tipit VW Polo dhe Seat Ibiza dhe makinave Arona pasi një defekt i rripit të sigurimit u ekspozua nga një makinë testuese finlandeze.

Një rregullim i ri do t'u ofrohet pronarëve të prekur nga Mbretëria e Bashkuar nga e hëna, tha VolsWagen.

Makina e testimit në Finlandë tregoi se kur tre pasagjerë ishin në ulëset e pasme dhe makina kthehej në mënyrë të mprehtë, rripi i pasëm i qendrës së pasme dështoi.

VW tha se testet ishin nën kushte "të jashtëzakonshme" dhe nuk ishin përsëritur apo raportuar në vende të tjera.

E habitshme është pse Volkswagen kishte shitur afër 55,000 makina të tjera me një defekt potencialisht vdekjeprurës pasi që problemi u identifikua për herë të parë në maj të këtij viti.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco