Tajvani mund të bëhet vendi i parë aziatik që miraton martesat e të njëjtit seks

Tajvani mund të bëhet vendi i parë aziatik që miraton martesat e të njëjtit seks

02:19, 24/11/2018

Tajvani po voton në një referendum nëse do të bëhet vendi i parë në Azi për të legalizuar martesën e homoseksualëve.

Gjykata e lartë vendosi në favor të martesës së të njëjtit seks, duke i dhënë parlamentit dy vjet për të ndryshuar ligjet ose për të kaluar ato të reja.

Por anketat javën e kaluar sugjerojnë se vendi do të votojë kundër ndryshimit.

Ka grupe shumë te forta që i refuzojnë martesat brenda të njëjtit seks dhe që i kundërshtojnë hapur.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco