Studimi/ Ndryshimi i klimës po ul cilësinë e jetesës

Studimi/ Ndryshimi i klimës po ul cilësinë e jetesës

01:15, 24/11/2018

Ndryshimi i pakontrolluar i klimës do të kushtojë qindra miliardë dollarë amerikanë dhe do të dëmtojë shëndetin e njeriut dhe cilësinë e jetës, paralajmëron një raport i qeverisë amerikane.

"Rreziqet e ardhshme nga ndryshimet klimatike varen nga vendimet e marra sot", thotë Vlerësimi i Katërt Kombëtar i Klimës, përcjell syri.net.

Raporti thotë se ndryshimi i klimës "paraqet sfida në rritje për shëndetin dhe sigurinë njerëzore, cilësinë e jetës dhe normën e rritjes ekonomike".

Paralajmërimi është në kundërshtim me agjendën e burimeve fosile të administratës Trump.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco