Brazili zëvendëson mjekët e larguar kubanë

Brazili zëvendëson mjekët e larguar kubanë

01:02, 24/11/2018

Ministria e Shëndetësisë e Brazilit thotë se ka mbushur pothuajse të gjitha vendet e lira të mbetura nga mijëra mjekë kubanë të cilët u kthyen në vendin e tyre.

Kuba tërhiqte mjekët nga Brazili pas asaj që quhej "përçmuese" nga presidenti i zgjedhur Jair Bolsonaro.

Udhëheqësi i ekstremit të djathtë kishte marrë në pyetje kualifikimet e mjekëve, përcjell syri.net.

Ai akuzoi qeverinë komuniste të Kubës për mbajtjen e 75% të pagës së tyre dhe për mos lejimin e familjeve të tyre për t'u bashkuar me ta.

Grupi i parë i mjekëve kubanë për t'u larguar u përshëndet në Havanë nga zëvendësministri i shëndetësisë  të premten.

Ministria e Shëndetësisë tha në një deklaratë se ajo kishte arritur të mbushë 92% të vendeve të lira të punës me mjekët brazilianë.

Në deklaratë se më shumë se 17,500 mjekë tashmë ishin nënshkruar, ndërsa gati 8,000 ishin ndarë në zona specifike.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco