E Bujshme/ Veterani rus pritet të marrë kryesimin e Interpol

E Bujshme/ Veterani rus pritet të marrë kryesimin e Interpol

06:31, 21/11/2018

Një zyrtar rus pritet të bëhet kreu i ri i Interpolit, pavarësisht shqetësimeve që Moska e ka përdorur agjencinë për të synuar kundërshtarët e saj.

Aleksandër Prokopçuk, një veteran i ministrisë së brendshme të vendit, është i preferuar për t'u zgjedhur të mërkurën.

Ai po ndjek edhe zhdukjen e ish-presidentit Interpol Meng Hongwei, i cili po hetohet nga autoritetet antikorrupsion të Kinës.

Zgjedhja e z. Prokopchuk do të shihej si një sukses i madh për Rusinë.

Por ka kritika gjithnjë në rritje për kandidaturën e tij nga grupet e të drejtave të njeriut dhe zyrtarët e vendeve të tjera që kanë frikë se zgjedhja e tij mund të çojë në një përshkallëzim në përpjekjet e Rusisë për të ndjekur kritikët e saj.

Një grup senatorësh amerikanë thanë se zgjedhja e tij do të ishte "e ngjashme me vënien e një dhelpreje në krye të kasolleve", ndërsa një kritik i shquar i Kremlinit tha se do të ishte si "vendosja e mafias në krye".

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco