Studimi/ Mbipesha e fëmijëve, fajtor prindërit

Studimi/ Mbipesha e fëmijëve, fajtor prindërit

02:46, 21/11/2018

Duke drejtuar gishtin e fajit prindërve për shtimin e peshës së fëmijëve mund të jetë i padrejtë, sugjeron hulumtimi.

Është menduar se modelet e ushqyerjes të prindërve janë një faktor kryesor në atë nëse një fëmijë është nën ose mbipeshë.

Por një studim sugjeron që prindërit t'i përshtatin stilet e tyre të ushqyerjes në përputhje me peshën dhe madhësinë natyrore të një fëmije, e cila është ndikuar kryesisht gjenetikisht.

Studimi u krye nga studiues të King's College London dhe University College London (UCL).

Hulumtimi thotë se, që nga fillimi i krizës së trashjes së fëmijërisë në fillim të shekullit, reflektimi është fokusuar në faktorët mjedisorë për problemin  me shpresën për të gjetur zgjidhje.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco