Itali/ Prokurorët urdhërojnë konfiskimin e anijeve shpëtuese

Itali/ Prokurorët urdhërojnë konfiskimin e anijeve shpëtuese

18:00, 20/11/2018

Italia ka bërë thirrje për konfiskimin e anijes shpëtuese të emigrantëve, duke pretenduar se ka hedhur në mënyrë të paligjshme 24 ton mbetje potencialisht toksike në portet e saj.

Një nga dy organizatat bamirëse që morën me qira anijen, Mjekët pa Kufij (MSF), e dënuan masën si "të pabazë dhe të ligë".

‘Aquarius’ ka shpëtuar mijëra emigrantë, por aktualisht është ankoruar në Marsejë.

/Syri.net/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco