Shitet diamanti rozë, ja vlera rekord

Shitet diamanti rozë, ja vlera rekord

01:16, 14/11/2018

Një diamant i rrallë rozë ka marrë 50.3 milionë franga zvicerane ($ 50m, £ 38.5m) në ankand, një çmim rekord për karat.

Trashëgimia Pink, që peshon në vetëm nën 19 karat, u ble nga markë amerikane Harry Winston në një ankand në Gjenevë.

Çmimi prej rreth 2.6 milion dollarë për karat shënoi një rekord botëror për një diamant rozë, sipas kreut të Evropës të shtëpisë së ankandit Christie's, shkruan syri.net.

Ajo ishte vlerësuar në mes të $ 30- $ 50 milion para shitjes, dhe është blerë pas vetëm pesë minuta pas shpalljes së ofertave.

Pronarët e rinj të diamantit e kanë rikthyer atë në trashëgiminë Winston Pink.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment