‘Miqësia Francë-Britani më e madhe se Brexit’

‘Miqësia Francë-Britani më e madhe se Brexit’

19:59, 08/11/2018

Britania e Madhe dhe Franca do të mbeten "të lidhura miqësisht" për dekada pas Brexit, tha Jeremy Hunt, Sekretari i Jashtëm Britanik.

Sekretari i Jashtëm vlerësoi marrëdhënien përtej kanaleve televizive, teksa ishte në një konferencë në Paris.

Zyrtarët thanë se vizita kishte për qëllim të tregonte se miqësia mes dy kombeve ishte "më e madhe se Brexit".

Por ka paralajmërime se ndarja e inteligjencës mund të dëmtohet nëse nuk është krijuar një kornizë për të zbutur rreziqet.

Procesi i Brexit është në një fazë kritike mes raporteve se Theresa May mund të kërkojë miratimin e kabinetit të saj brenda disa ditësh për të nënshkruar një marrëveshje mbi kushtet e tërheqjes së Britanisë së Madhe.

/Syri.net/A.P/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco