Bleu avionë rusë, SHBA i vendos sanksione të forta Kinës

Bleu avionë rusë, SHBA i vendos sanksione të forta Kinës

06:40, 21/09/2018

SHBA ka vendosur sanksione ndaj ushtrisë kineze rreth blerjes së avionëve ushtarakë rusë dhe raketave sipërfaqësore në ajër.

Burimet  thonë se blerjet e tilla janë në kundërshtim me sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Moskën, në përgjigje të veprimeve ruse në Ukrainë dhe përfundimit të supozuar në politikën amerikane.

Kina kohët e fundit bleu 10 avionë luftarak Sukhoi Su-35 ruse dhe raketa S-400.

Pekini nuk u bashkua me sanksionet e vendosura ndaj Moskës nga SHBA dhe aleatët e saj perëndimorë që nga viti 2014, shkruan BBC.

Forcat e saj morën pjesë në lojërat gjigante të luftës ruse të mbajtura më parë këtë muaj.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment