FOTO/ Uragani 'Florence' përmbyt Karolinat, urdhërohet evakuimi i 1 milion njerëzve

FOTO/ Uragani 'Florence' përmbyt Karolinat, urdhërohet evakuimi i 1 milion njerëzve

13:06, 14/09/2018

Uragani Florence po godet shtetin e Karolinës së Veriut me erëra me shpejtësi 90 milje në orë, ndërkohë që skenat më të këqija janë parë në qytetin New Bern, ku 150 persona kërkuan ndihmë gjatë natës, pasi shtëpitë u përmbytën nga uji.

ZyrtarĂ«t e qytetit i kĂ«shilluan tĂ« qĂ«ndronin nĂ« sipĂ«rfaqe sa mĂ« tĂ« larta, pĂ«rfshirĂ« çatitĂ«, nĂ« pritje tĂ« grupeve tĂ« shpĂ«timit. "Brenda pak sekondave shtĂ«pia u mbush me ujĂ« deri nĂ« brez dhe tani Ă«shtĂ« deri nĂ« gjoks”, tha Peggy Perry, e cila, bashkĂ« me tre tĂ« afĂ«rm, ka mbetur e ngujuar nĂ« shtĂ«pi. “Tani jemi nĂ« papafingo”.

Florence ka zbritur nĂ« KaterogirnĂ« 1, por ekspertĂ«t sĂ«rish iu kanĂ« bĂ«rĂ« thirrje njerĂ«zve tĂ« mos gĂ«njehen nga ky fakt, spese priten shira tĂ« jashtĂ«zakonshme. NĂ« disa pjesĂ« tĂ« brigjeve tĂ« KarolinĂ«s priten reshje shiu deri nĂ« 1 metĂ«r, ndĂ«rkohĂ« qĂ« era e fortĂ« do tĂ« shtyjĂ« ujin e oqeanit e tĂ« lumenjve tĂ« fryrĂ« drejt tokĂ«s. “Mos e mbani mendjen te kategoria e stuhisĂ«. Uragani Florence do tĂ« ngadalĂ«sojĂ« teksa qendra e tij i afrohet tokĂ«s dhe lĂ«viz nĂ« brendĂ«si tĂ« saj. Kjo do tĂ« shkaktojĂ« pĂ«rmbytje jashtĂ«zakonisht tĂ« rrezikshme”, paralajmĂ«ron Agjencia Federale e Manaxhimit tĂ« Emergjencave. Autoritetet kanĂ« urdhĂ«ruar evakuimin e mbi njĂ« milionĂ« njerĂ«zve nĂ« KarolinĂ«n e Veriut dhe atĂ« tĂ« Jugut para se rrugĂ«t tĂ« bĂ«hen krejtĂ«sisht tĂ« papĂ«rdorshme pĂ«r shkak tĂ« reshjeve tĂ« shumta.

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco