‘Tragjedia e Genoa, gabim njerëzor’, nisin hetimet për vrasje

‘Tragjedia e Genoa, gabim njerëzor’, nisin hetimet për vrasje

12:11, 15/08/2018

‘Nuk ishte një fatalitet, por një gabim njerëzor’,-që shkaktoi shembjen e urës. Kështu shprehet prokurori kryesor i Genoa, Francesco Cozzi në një deklaratë për mediat, pasi inspektimit të bërë në zonë, në kuadër të hetimeve.

Prokuroria ka hapur tashmë një dosje për tragjedi të qëllimshme dhe vrasje të shumëfishta.

‘Ne duhet t’i përgjigjemi një pyetje: pse ndodhi? – tha kryeprokurori – Kjo është detyra jonë dhe për ta bërë atë do të bëjmë gjithçka që është e nevojshme’.

Sipas hipotezave të para, rrëzimi do t’i atribuohet një dështimi strukturor.

Rrëzimi, tha Stefano Marigliani, drejtor i ‘Autostrade per l’Italia’, është ‘për ne diçka e papritur dhe e papritur në krahasim me aktivitetin e monitorimit që është bërë në urë. Asgjë nuk u la. Nuk kishte absolutisht asgjë për ta konsideruar urën e rrezikshme’.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

CUCO 16/08/2018 23:07

Nese i shte i papritur, do te thote qe aktivitetoi i monitorimit ka qene vjedhje, Po te qe bere monitorimi siç duhet o drejtor, nuk shembej ura. Eshte krim, e duhet te shkosh ne burg!

Shto koment