Konçita, zonja me mjekër e Eurovizionit, deklaron botërisht: Jam me virusin HIV!

Konçita, zonja me mjekër e Eurovizionit, deklaron botërisht: Jam me virusin HIV!

12:11, 16/04/2018

Transvestiti ose këngëtarja fituese e Eurovizionit, Conchita Wurst, ka deklaruar publikisht se ajo ka virusin HIV pasi ish-i dashuri u përpoq t’i bënte shantazh këngëtaren për gjendjen e saj.

29-vjeçari austriak që fitoi konkursin e këngës në Eurovizion në 2014, tha se kishte marrë trajtim mjekësor për shumë vite dhe se ndihej e shëndetshme dhe e fortë.

Wurst tha në Instagram të dielën se ajo ishte shantazhuar nga dikush që donte të publikonte informacionin  dhe vendosi ta bënte këtë para se ta bënte ai tjetri. Wurst tha të dielën se ish-i dashuri i saj e kërcënoi ta thoshte publikisht këtë informacion personal.

“Unë nuk ia jap askujt të drejtën për të trembur dhe për të më ndikuar në jetën time në këtë mënyrë,” tha Wurst, duke e konsideruar vendimin sikur shpëtoi nga shpata e Demokleut.

Mesazhi i saj tashmë ka marrë më shumë se 26 mijë pëlqime të hënën në mëngjes.

“Ta zbulosh vetë është më mirë sesa dikush tjetër. Shpresoj t’u jap të tjerëve guximin dhe të ndërmarr një hap tjetër kundër stigmatizimit të atyre që janë me HIV,” shtoi Wurst.

Wurst tha se ajo kishte marrë trajtime mjekësore që kur ishte diagnostikuar dhe se e kishte mundur, kështu që nuk mund të transmetohej.”/SYRI.NET

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment