Soros dëshiron të hapë kampusin Universitar në Vjenë...

Soros dëshiron të hapë kampusin Universitar në Vjenë...

18:35, 13/03/2018

Universiteti i Evropës Qendrore (CEU), i themeluar në vitin 1991 nga magnati amerikan me origjinë hungareze George Soros,  dhe administrata e Vienës po negociojnë nënshkrimin e një memorandumi që dë të çojë në hapjen e një kampus satelit Ceu në kryeqytetin austriak, raporton Ansa.

Kjo u konfirmua nga dy njoftime, një nga Ceu dhe tjetra nga qyteti i Vjenës, që u bë publike dje pasdite.

Ceu Vienna “ofron kushte ideale” për një kampus të ri plotësues të vendeve të tjera, domethënë zyra qendrore në Budapest dhe Kolegji Bard në Nju Jork.

Në të kaluarën, Ceu ishte përfshirë në sulme nga qeveria hungareze e Orban kundër Soros, i akuzuar nga Budapesti si qendër e një komploti për të destabilizuar Europën dhe Hungarinë nëpërmjet mbështetjes për imigracionin dhe për të ndikuar në politikën e Hungarisë.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment