A mund të votohet ‘njeriu pulë’ në Parlamentin hungarez?

A mund të votohet ‘njeriu pulë’ në Parlamentin hungarez?

16:35, 13/03/2018

József Tichy-Grács që kandidon në zgjedhjet parlamentare të 8 prillit në Hungari i tregon Euronews pikërisht atë që e frymëzoi për t’i dhënë një kostum ‘pulës’ dhe për të hyrë në garën politike të prillit.

József Tichy-Grács nuk është si kandidatët e tjerë në zgjedhjet e përgjithshme të Hungarisë – ai po vrapon drejt zyrës me një kostum pule dhe maskë.

Pse?

“Unë mendoj se njerëzit në Hungari kanë humbur besimin tek politikanët njerëz, prandaj është e arsyeshme të supozojmë se ata do të besojnë te një pulë apo një qen”, tha ai për Euronews.

Në Szeged në vitin 2006 u krijua “Two-tailed Dog Party”, për të cilën gjithashtu ka kandidatë të veshur si gorilla dhe babai i Krishtlindjeve.

“Ne jemi partia më serioze në historinë e politikës hungareze”, tha kandidati pulë.

Tichy-Grács tha se grumbullimi i 500 nënshkrimeve të nevojshme për të kandiduar në qarkun e Gyor-Moson-Sopron nuk ishte i vështirë për të.

“Njerëzit më përkrahën me gjithë zemër. Unë thjesht duhej të shkoja dhe të bëja premtimet e mia tek njerëzit dhe ata ishin të etur të firmosnin”, thotë ai.

Tichy-Grács mban një xhaketë sportive mbi kostumin e tij të pulës; ‘ndryshe njerëzit nuk do ta merrnin seriozisht’.

Këto premtime përfshinin blerjen e një kolltuku të ri – ato të deputetëve të tanishëm nuk duken mjaft të rehatshëm për këtë shpend.

Ai gjithashtu dëshiron të zgjerojë lumin në Sopron dhe të vendosë një port atje, duke lejuar anijet e mëdha për të udhëtuar në qytet, për të zhvilluar ekonominë lokale.

Megjithatë, kjo nuk është një lëvizje thjesht altruiste, pasi do të lejonte Tichy-Grács të përmbushë një nga qëllimet e tij: “Do të doja të shkoja në shtëpi me një nëndetëse në fund të një dite të gjatë dhe do të më duhet një xhakuzi në nëndetëse qw të ndihem rehat. ”

Politikisht, partia e tij do të donte të “shkatërronte demokracinë sepse njerëzit janë të sëmurë dhe të lodhur nga ajo gjithsesi”.

Pula do të donte të krijonte diçka ku jo vetëm udhëheqësit e emëruar mund të vidhnin, por edhe klasa punëtore.

Aktualisht ai jeton në Austri, por do të kthehej në Hungari nëse ai do të zgjidhej.

Tichy-Grács vlerëson se në listën kombëtare të kandidatëve ka 40 parti më të vogla dhe ai ishte “i etur dhe i gatshëm të merrte votat larg prej tyre”.

Ai e sheh veten si “kundërshtari më i fuqishëm” për partitë rivale të mëdha apo të vogla.

Më 8 prill Tichy-Grács do të dalë kundër kandidatëve nga partitë e tjera hungareze.

Gergely Gulyas, kreu i grupit parlamentar të Fideszit, të premten i tha revistës Hetek se nuk ka gjasa që partia e tij të fitojë dy të tretat e vendeve si në zgjedhjet e vitit 2010 dhe 2014.

“Qëllimi ynë i qartë është të formojmë një qeveri. Njëqind mandate janë të mjaftueshme për këtë. Çdo gjë që vjen më lart është një dhuratë shumë e çmuar”, u citua Gulyas.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment