Rusia mund të mbajë bisedimet Palestinë-Izrael, pasi SHBA nuk mund të jetë më e vetmja ndërmjetësi

Rusia mund të mbajë bisedimet Palestinë-Izrael, pasi SHBA nuk mund të jetë më e vetmja ndërmjetësi

12:29, 14/02/2018

Rusia mund të ofrojë platformë për një takim potencial midis Mahmoud Abbas dhe Benjamin Netanyahu, tha ministri i jashtëm palestinez, duke shprehur gatishmërinë e Palestinës për t'u ulur për bisedime të drejtpërdrejta me Izraelin.

"Absolutisht, [jemi gati për bisedime të drejtpërdrejta] përmes një pale të tretë," tha të martën Ministri i Jashtëm palestinez Riyad al-Maliki, siç citohet nga RIA. "Ne nuk mendojmë se një takim prej 15 minutash në Jeruzalem do të na ndihmonte", vazhdoi ministri, duke vënë në dukje se "ardhja në Soçi apo Moskë do të ishte një vendim i mirë, nëse Netanjahu është i gatshëm".

/A.P/Syri.net/

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment