Rrahje masive me karrige dhe tavolina gjatë një demonstrate në Barcelonë

Rrahje masive me karrige dhe tavolina gjatë një demonstrate në Barcelonë

17:26, 12/10/2017

Një marsh paqësor në Barcelonë është përshkallëzuar në dhunë fizike pasi palët e kundërta në debatin rreth pavarësisë së Katalonjës filluan të hidhnin karrigeve dhe tavolina ndaj njëri-tjetrit.

Përleshja ndodhi në margjina të një demonstrate pro-unitetit e organizuar për të rastisur me Ditën Kombëtare të Spanjës.

Marshi u mbajt paqësisht në njërën prej rrugëve kryesore të qytetit, me një atmosferë festive.

Megjithatë, përleshjet e kapura në kamerë tregojnë se sa të thella janë ndarjet mes disa separatistëve dhe unionistëve.

Shumë persona në këtë përleshje valëviten flamuj spanjollë dhe katalanë teksa gjuanin njëri-tjetrin me çka do që mundnin para se policia të arrinte.

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment