Lajmi i fundit

LIVE/ Reforma zgjedhore, diskutime në komisionin e ligjeve

Musk: Çipat e trurit do të zëvendësojnë telefonat celularë në të ardhmen

Musk: Çipat e trurit do të zëvendësojnë telefonat celularë në të ardhmen

14:19, 18/06/2024
A+ Aa A-

Telefonat celularë do të vjetrohen në të ardhmen, duke u zëvendësuar nga çipa që futen drejtpërdrejt në trurin e njeriut, ka parashikuar sipërmarrësi i teknologjisë miliarderi Elon Musk.

Kompania e tij bioteknike Neuralink implantoi një çip truri për herë të parë tek 30-vjeçari tetraplegjik Noland Arbaugh në janar. Procedura kirurgjikale përfshinte vendosjen e çipit kompjuteri, i cili është sa një monedhë, në rajonin e trurit që kontrollon qëllimin për të lëvizur. Çipi më pas përdoret për të "regjistruar dhe transmetuar sinjalet e trurit me valë në një aplikacion që dekodon qëllimin e lëvizjes".

Musk ndau parashikimin e tij të fundit në përgjigje të një postimi të publikuar në X nga një llogari parodi e quajtur Not Elon Musk të dielën. Mesazhi origjinal ishte: "A do të instaloje një ndërfaqe Neuralink në trurin tënd për të të lejuar të kontrollosh telefonin tënd të ri X përmes mendimeve?"

Musk u përgjigj duke pretenduar se "në të ardhmen, nuk do të ketë telefona, vetëm Neuralinkë".

Në njoftimin e tij për shtyp vitin e kaluar, Neuralink tha se programi i tij Precise Robotically Implanted Brain-Computer Interface (PRIME) synon zhvillimin e një "ndërfaqeje tru-kompjuter plotësisht të implantueshëm pa tel" që fillimisht do t'u jepte njerëzve aftësinë për të kontrolluar kursorin ose tastierën e kompjuterit duke përdorur mendimet e tyre. Më vonë do të hapte rrugën për trajtime revolucionare për njerëzit që vuajnë nga paaftësi të ndryshme fizike si paraliza dhe verbëria, si dhe sëmundje si obeziteti, autizmi, depresioni dhe skizofrenia.

Në një intervistë me Joe Rogan në vitin 2018, Musk sugjeroi që Neuralink gjithashtu një ditë mund t'i lejojë njerëzit të komunikojnë pa përdorur fjalë, dhe ndoshta gjithashtu të arrijnë një gjendje "simbioze" me inteligjencën artificiale.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) dha miratimin për provën e parë të implantimit të çipit majin e kaluar.

Disa javë pas procedurës në fund të janarit, Musk raportoi se burri "ishte rikuperuar plotësisht pa efekte të këqija për të cilat ne jemi të vetëdijshëm" dhe ishte në gjendje të lëvizte një maus kompjuteri rreth ekranit "vetëm duke menduar".

Megjithatë, në maj, Neuralink pranoi se kishte hasur probleme të caktuara pasi telat e vegjël të implantuar në tru u zhvendosën nga pozicioni.

Megjithatë, FDA dha dritën jeshile për një provë të dytë njerëzore, raportoi Wall Street Journal muajin e kaluar. Eksperimenti tjetër, i cili thuhet se është planifikuar për në qershor, do të shfaqë një procedurë të modifikuar, ku një çip do të futet më thellë në tru për të parandaluar tërheqjen e tij.

Sipas medias, tetë persona të tjerë pritet të marrin pjesë në gjykime të mëtejshme deri në fund të vitit./Big News Network - Syri.net

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco