Lajmi i fundit

LIVE/ Protesta para bashkisë Tiranë, policia blindon të gjithë zonën

Pushtimi Mongol i Polonisë: Një rrëfim historik i konfliktit, besimit dhe virtyteve kalorësiake

Pushtimi Mongol i Polonisë: Një rrëfim historik i konfliktit, besimit dhe virtyteve kalorësiake

14:26, 28/05/2024
A+ Aa A-

Pushtimi mongol i Polonisë në shekullin e 13-të ishte një nga ngjarjet më dramatike dhe tragjike në historinë europiane. Ai vuri përballë Perandorinë e fuqishme Mongole, të udhëhequr nga pasardhësit e Genghis Khan-it, kundër mbretërive të ndara dhe feudale të Polonisë dhe Hungarisë, të cilat po luftonin për të mbrojtur tokat, besimin dhe nderin e tyre.

Mongolët ishin një popull nomad që kishin pushtuar pjesën më të madhe të Azisë dhe pjesë të Europës Lindore nën udhëheqjen e Genghis Khan-it dhe pasardhësve të tij. Ata ishin të njohur për aftësitë e tyre ushtarake, taktikat e tyre të pamëshirshme dhe diversitetin e tyre kulturor. Ata kishin një sistem kompleks ligjesh, feje dhe administrimi dhe ishin tolerantë ndaj besimeve dhe zakoneve të ndryshme.

Mongolët kishin një konflikt të gjatë me kumanët, një popull turk që jetonte në stepat e Europës Lindore dhe Azisë Qendrore. Mongolët i konsideronin kumanët si të nënshtruar ndaj autoritetit të tyre, por kumanët u larguan drejt perëndimit dhe kërkuan azil brenda mbretërisë së Hungarisë. "Ata janë vëllezërit dhe aleatët tanë dhe ne do t'i mbrojmë me jetën tonë," tha mbreti Béla IV i Hungarisë, monarku hungarez dhe udhëheqësi i rezistencës kundër mongolëve.

Megjithatë, mongolët nuk e pranuan këtë. Pasi mbreti Béla IV i Hungarisë hodhi poshtë ultimatumin e Batu Khan-it për të dorëzuar kumanët, Subutai filloi të planifikonte pushtimin mongol të Europës. Subutai ishte gjeneral dhe strateg mongol, i cili kishte shërbyer nën Genghis Khan-in dhe djemtë e tij. Ai ishte mjeshtër i mashtrimit, lëvizshmërisë dhe koordinimit dhe hartoi një plan dinak për të përçarë dhe pushtuar forcat europiane.

Batu Khan, sundimtari mongol dhe themeluesi i Hordhisë së Artë, dhe Subutai do të drejtonin dy ushtri për të sulmuar vetë Hungarinë, ndërsa një e treta nën Baidar-in, Orda Khan dhe Kadan do të sulmonte Poloninë si një diversion për të pushtuar forcat e Europës veriore që mund t'i vinin në ndihmë e Hungarisë. Forcat e Orda-së shkatërruan Poloninë veriore dhe kufirin jugperëndimor të Lituanisë. Baidar dhe Kadan shkatërruan pjesën jugore të Polonisë: së pari ata pushtuan Sandomierz-in në mënyrë që të tërhiqnin ushtritë e Europës Veriore nga Hungaria; pastaj më 3 mars ata mundën një ushtri polake në betejën e Tursko-s; pastaj me 18 mars ata mundën një ushtri tjetër polake në Chmielnik; me 24 mars ata pushtuan dhe dogjën Krakovin, dhe disa ditë më vonë u përpoqën pa sukses të merrnin kryeqytetin silesian të Wrocław (Breslau).

Forcat polake dhe moraviane u drejtuan nga Henri II i devotshëm, Duka i Silesisë dhe Duka i Lartë i Polonisë. Ai ishte një i krishterë i devotshëm dhe një luftëtar trim, i cili e kishte trashëguar fronin nga babai i tij, Henri I Mjekroshi. Atij iu desh të përballej jo vetëm me kërcënimin mongol, por edhe me grindjet e brendshme dhe mosbesnikërinë e disa prej vasalëve dhe fisnikëve të tij. Ai u përpoq të merrte mbështetjen e Papës, Perandorit të Shenjtë Romak dhe sundimtarëve të tjerë europianë, por ai mori pak ndihmë. Ai vendosi të përballet me mongolët me ushtrinë e tij, të përbërë nga polakë, moravianë, minatorë bavarezë dhe disa kalorës nga urdhrat ushtarakë. “Mongolët nuk janë të pathyeshëm. Ata janë njerëz si ne dhe mund të mposhten. Duhet të qëndrojmë së bashku dhe të luftojmë për tokat tona, besimin dhe nderin tonë”, tha ai.

Përplasja vendimtare u zhvillua me 9 prill 1241 në fushën juglindore të qytetit të Legnicës. Henri e ndau ushtrinë e tij të vogël në katër trupa, të cilat, sipas zakonit të kohës, iu bashkuan betejës një nga një. Sidoqoftë, mongolët përdorën lëvizshmërinë, gjuajtjet me hark dhe taktikat e tyre superiore për të joshur trupat polake në një kurth. Ata u shtirën se po tërhiqeshin, më pas e rrethuan dhe e pushtuan armikun me një breshëri shigjetash dhe një sulm me heshta. Ushtria polake u asgjësua dhe Henri u vra në betejë. Koka e tij e prerë u demonstrua në një shtizë nga mongolët, të cilët gjithashtu plaçkitën dhe dogjën qytetin e Legnicës.

Beteja e Legnicës ishte një disfatë dërrmuese për forcat polake dhe moraviane, ku ata pësuan viktima të mëdha. Ishte gjithashtu një ngjarje historike e rëndësishme, pasi shënoi shtrirjen më të madhe të pushtimit mongol në Europë. Mongolët, megjithatë, nuk e ndoqën më tej fitoren e tyre, pasi u desh të ktheheshin në lindje për të marrë pjesë në zgjedhjen e një Khan-i të ri të Madh pas vdekjes së Ögedei Khan-it. Disa nga mongolët, si Kaidu, princi mongol dhe nipi i Ögedei Khan-it, i qëndruan besnikë Perandorisë Mongole dhe kulturës së saj. “Mongolët nuk janë armiqtë tanë. Ata janë miqtë dhe dashamirësit tanë. Ata na kanë sjellë paqe, prosperitet dhe qytetërim. Na kanë dhënë ligje, kulturë dhe fe. Ata janë bijtë e Qiellit dhe ne duhet t'u shërbejmë atyre me besnikëri dhe mirënjohje, "tha ai./Trendydigests-Syri.net

 

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco