Lajmi i fundit

LIVE/ Protesta e dymbëdhjetë para bashkisë Tiranë për largimin e Veliaj

Reagime negative pasi fëmijët myslimanë në Itali përjashtohen nga studimi i Dantes

Reagime negative pasi fëmijët myslimanë në Itali përjashtohen nga studimi i Dantes

13:15, 25/05/2024
A+ Aa A-

Poeti mesjetar e ka vendosur profetin Muhamet në ferr në Komedinë Hyjnore

Vendimi i një shkolle italiane për të përjashtuar fëmijët myslimanë nga studimi i Dantes për shkak se poeti mesjetar e ka vendosur Muhametin në ferr në Komedinë Hyjnore ka ngjallur një reagim të ashpër dhe një debat mbi diskriminimin.

Politikanët si nga e majta ashtu edhe nga e djathta thanë se Dante ishte një shtyllë e letërsisë italiane dhe se ishte e papranueshme që fëmijët të përjashtoheshin nga studimi i shkrimeve të tij për shkak të besimit të tyre.

Debati shpërtheu pasi një shkollë e mesme në Treviso në veri të vendit thuhet se lejoi dy fëmijë myslimanë, rreth 14 vjeç, të mos ndiqnin mësimet në të cilat studiohej "Komedia Hyjnore".

E shkruar në fillim të shekullit të 14-të, Komedia Hyjnore është një poemë alegorike që flet rreth udhëtimit të një njeriu në Ferr, Purgator dhe Parajsë, i ndihmuar nga dy udhërrëfyes, Virgjili dhe Beatriçe.

Në veprën epike, Dante e vendos profetin Muhamet dhe kushëririn e tij Ali në Ferr, ku ata torturohen nga demonët me shpatë.

"Si është sakatuar Muhameti! Para meje Aliu kalon duke qarë, nga mjekra, fytyrën e ka të çarë deri te balli", shkruante Dante.

Përjashtimi u kritikua nga deputetë nga i gjithë spektri politik.

"Rasti i turpshëm i diskriminimit"

Simona Malpezzi, një senatore e Partisë Demokratike të opozitës së qendrës së majtë, tha se ishte "thellësisht e gabuar" t'i privohej çdo nxënësi shansi për të marrë "njohjen e thellë të kulturës italiane që sjell studimi i Dantes". Njohja e Dantes nuk i heq asgjë besimit fetar të fëmijëve dhe i shton shumë njohurive të tyre për kulturën italiane".

Federico Mollicone, një deputet i Vëllezërit e Italisë, partia e udhëhequr nga kryeministri Giorgia Meloni, tha: "Ky është vetëm rasti i fundit i turpshëm i diskriminimit. Një përjashtim si ky jo vetëm që dëmton identitetin tonë kombëtar, por privon brezat e rinj nga studimi shkollor formues".

Carlo Pasquetto, një anëtar i partisë Azione të qendrës së majtë, tha se ishte "çmenduri" të shihej Dante si ofendues për myslimanët.

"Dante është babai i humanizmit, i Italisë, i Europës. Të vendosësh të mos e mësosh atë në emër të një konceptimi të rremë të tolerancës do të krijojë probleme të mëdha integrimi në shoqëri. Kjo nuk është tolerancë, as integrim, është vetëvrasje e Perëndimit, i cili në vend që të lartësojë pluralitetin, po anulon identitetin e vet." Dante duhet t'u mësohet të gjithë fëmijëve në Itali, tha ai, "pavarësisht ngjyrës së lëkurës apo fesë së prindërve të tyre".

"Integrimi i vërtetë nuk duhet të jetë rreth përjashtimit të fëmijëve myslimanë kur flisni për Muhametin, por përfshirjes së tyre në mënyrë që ata të shpjegojnë kulturën e tyre dhe pikëpamjet e tyre mbi narrativën."

Matteo Salvini, zëvendëskryeministër dhe kreu i partisë Lidhja e krahut të djathtë, tha në platformën e rrjeteve sociale X se përjashtimi ishte "i turpshëm dhe i papranueshëm".

"Ata që nuk duan të përshtaten me kulturën, traditat dhe vlerat tona, mund të kthehen në heshtje nga kanë ardhur. Dante është babai i gjuhës italiane dhe një gjeni që mbron vendin tonë në skenën botërore", ka shkruar ai.

Mario Conte, kryebashkiaku i Trevisos, kritikoi gjithashtu vendimin e shkollës. "Unë do të preferoja që ata të privonin fëmijët të shikojnë TikTok dhe rrjete sociale në vend të Dantes. Më pak telefona celularë, më shumë Komedi Hyjnore."

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco