Për Syrin që sheh gjithcka! Gerti Shella befason sërish me fotot magjike të Henës në Tiranë

Për Syrin që sheh gjithcka! Gerti Shella befason sërish me fotot magjike të Henës në Tiranë

22:38, 18/02/2024
A+ Aa A-

Gerti Shella ka befasuar sërish me fotot e Hënës. Këtë herë ato janë bërë në mesditë, duke e bërë më intriguese tematikën e fotove të Hënës, që zakonisht janë në sfondin e natës apo në kompozim me siluetat që kanë sfond dritën e bardhë të vet Hënës.

Syri sjell fotot fantastike të bëra sot në Ibë të Tiranës. Shella është i njohur tashme nga publiku për hobin e tij të veçantë për fotografitë e satelitit të vetëm të Tokës. Ai zgjodhi të ndajë një set fotografik ekskluzivisht për lexuesit online të Syrit. Shella ia ka përcjellë fotot Redaksisë me përshkrimin: “Për Syrin që sheh gjithcka”.

Fotot janë bërë mesditën e datës 18 Shkurt dhe janë realizuar në kodrinat poshtë fshtatit Ibe, teksa Hëna lind mbi vargmalin e Kërrabës. Për realizimin e tyre është përdorur lente teleskopike ndërkohë që, përgatitja për setin ka filluar që dje, për të qenë “në pozicion” në ato pak sekonda kur Hëna kapërcen mbi kreshën e Malit.

Në një status të nxjerrë në FB me njërën prej fotove të bëra sot, Shella ka saktësuar se fotot janë bërë nga një distancë prej rreth 4 mijë metrash mes aparatit dhe objektivit, që në këtë rast është kreshta e malit të Kërrabës, që pason në rresht Malin e Dajtit dhe Malin e Priskës.   Hëna e sotme lindi në mesditë, në drejtimin 52 grade Veri-Lindje. Qielli i pastër ka bërë të mundur kompozimin e qartë, duke krijuar një kompozim të veçantë dritash në sfondin e qiellit blu të shkurtit.

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco