Doni të fshihni bisedat? Tani WhatsApp u ofron një mundësi për bisedat me 'kode sekrete'

Doni të fshihni bisedat? Tani WhatsApp u ofron një mundësi për bisedat me 'kode sekrete'

20:17, 30/11/2023
A+ Aa A-

WhatsApp ka shtuar “kodet sekrete” për bisedat, duke i lejuar ato të kyçen dhe të fshihen.

Funksioni synohet si “një shtresë tjetër e privatësisë për mbrojtjen e bisedave tuaja më të ndjeshme”.  Është ndërtuar për ata njerëz që mund të kenë nevojë të mbajnë plotësisht të fshehura bisedat e rëndësishme, madje edhe nga njerëzit që kanë akses në telefonin e tyre.

WhatsApp lançoi funksionin e tij Chat Lock që në maj të këtij viti, duke i lejuar përdoruesit të bllokojnë bisedat private me kodin e telefonit, ID-në e fytyrës ose gjurmën e gishtit.

Kodi Sekret është një zgjerim i kësaj veçorie dhe ju lejon të vendosni fjalëkalime individuale për biseda të ndryshme.

Përdoruesit mund të zgjedhin të përdorin fjalë ose emoji për Kodin e tyre Sekret.

“Me një kod sekret tani do të jeni në gjendje të vendosni një fjalëkalim unik të ndryshëm nga ai që përdorni për të zhbllokuar telefonin tuaj për t'i dhënë bisedave tuaja të kyçura një shtresë shtesë të privatësisë,” shpjegoi WhatsApp.

Ndërsa Bisedat e Kyçura janë aktualisht të siguruara në një dosje të veçantë, përdoruesit do të kenë gjithashtu opsionin për ta fshehur këtë dosje tërësisht nga lista e bisedave.

Nëse zgjidhni këtë opsion, bisedat tuaja mund të zbulohen vetëm duke shtypur kodin tuaj sekret në shiritin e kërkimit.

“Sa herë që ka një bisedë të re që dëshironi ta kyçni, tani mund të shtypni gjatë për ta kyçur në vend që të vizitoni cilësimet e bisedës”, shtoi WhatsApp.

Image

© SYRI.net

Lexo edhe:

Komentet

Shto koment

Denonco